Pts. Haz 17th, 2019

Sauerkraut / Probiyotik turşu nedir nasıl yapılır?

ReklamlarSauerkraut bir cins turşu. Özellikle beyaz lahanadan yapılıyor. İçine havuç, mor lahana da katmak mümkün.

Bağırsak sistemimizde insana faydalı milyonlarca bakteri bulunmakta. Bunalara probiyotik bakteri deniliyor. Alkali olmayan, kötü beslenme ve kullanılan antibiyotikler ile bunların çoğunu öldürebiliyoruz. Bu tip probiyotik içerikli gıdalarla sisteme katkıda bulunmuş oluyoruz.

Bağırsak sistemi için 2. beyin deniliyor. Birçok hastalığın tedavisi için bağırsakların düzenlenmesi gerekiyor. Emilimi düzgün gerçekleştiren bir bağırsak sistemi ile alerjilerin çok daha kolay yenileceğine dair çalışmalar var.

Beni sauerkraut ile komşum Dilek tanıştırdı. Dilek’in arkadaşları ile birlikte yazdığı Vitamingiller diye bir blogu var.

Sauerkraut için malzemeler

Lahana
salamuta tuzu (1kg lahana için 1.5 yemek kaşığı tuz)

Vitamingillerde sauerkraut yazıları:

Sauerkraut’a Giriş – Her Hastalık Karında Başlar

Sauerkraut – Probiyotik Turşu Kuruyoruz

Bütün videolarım:
https://www.youtube.com/devletsahvlog

☆ http://www.devletsah.com
☆ http://instagram.com/devletsah
☆ https://twitter.com/devletsah
☆ http://www.facebook.com/devletsahcom
☆ https://www.pinterest.com/devletsah/
☆ https://www.youtube.com/devletsahvlog/

Kaynak Link : https://www.youtube.com/watch?v=TuwMvf0Z3Gk

47 thoughts on “Sauerkraut / Probiyotik turşu nedir nasıl yapılır?

 1. Sauerkraut'u geleneksel tarifler dahil pek çok yabancı kaynaktan araştırmış ve sürekli yapan biri olarak birkaç not düşmek isterim:
  -Sonradan sadece su eklemek doğru değil, birkaç gün içinde su çekerse su + tuz karışımı yapıp eklemek gerek. Lahanayı tuzla ovarken çıkan su fermantasyon için gerekli. Lahana suyunu yeterince bırakmamışsa biraz daha ovmak gerek, su eklemek değil.
  -Havasını almak, fermantasyon sürecinde oluşan karbondioksitin çıkmasını sağlamak. Ve aslında bu yüzden de fermantasyon süresince kapağın sıkı kapatılmaması gerek.
  -Lahana yaprağının üstüne ağırlık da (mesela cam kavanoz) koymak gerek. Zira en önemli nokta, lahananın suyun altında kalması.
  -Sebze/tuz altın oranı ise %2. Yani her 100 gram sebze için 2 gram tuz.

 2. Merhabalar. Kavanozun kapağını 2. ve 3. gün açıp havasını almak yerine en baştan hafif aralık bıraksak olmaz mı acaba? Mesela kefir yapılırken de öyle yapılıyor.
  Birde, bu turşu kapağı açıldıktan sonra (buzdolabında saklamak şartıyla) kaç gün bozulmadan kalabiliyor acaba?

 3. Elinize saglik bunu doguanadolu ve asyalilar hep yapiyor bizde ve bircok kulturde var hem yemegini hem sarmasinida yapiyorlar orda don olayi cok oldugu icin bir nevi saklama sekli

 4. Yaptığınız şeyin ne olduğunu çözemedim ama sauerkrautla alakası yok buna eminim… Birkere uygun bakteriyi ya koruktan, ya da asma yaprağından elde etmek lazım. Hiç kullanmadınız. Ayrıca zengin bir mayalanma için (tercihen) yoğurt suyu kullanmanız gerekiyor. Uygun bakteri yok, düzgün bir mayalanma yok. Bu tarif insanı gazdan ve ishalden öldürür yahu 🙂

 5. Devletşah tadı neye benziyor? ilk defa yaptığım için doğru mu yaptım yanlış mı emin olamıyorum? bendekinin tadı tuzlu ve sonrasında acımtrak bir tat bırakıyor.

 6. Bu sitede yayınlanmakta olan tüm yapıtlar eder statüsünde olup 5846 sayılı fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve …… Bla bla diycem gerisine. cunku vitamin giller sınıfta kaldı bu metni her yaptıkları paylaşımın tepesine yerleştirmekle. Okuma hevesine engel olan sonra da altında abesle iştigal eden sosyal medya paylaşım seçeneği.
  Emeğe saygı duymama engel değil ama okumayı ilk açılışta bıraktım

 7. Köylerde eskiden kış girmeden her evde koca koca toprak küplere turşu yapılırdı. Şimdi marketlerde satılanlar uyduruk. Sabah fabrika da yapılıp ertesi gün satışa sunuluyor sanırım. Gerçek turşu oluşması için bır kaç hafta lazım. Böylece faydalı bakteriler oluşmuş oluyor. 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

 8. Ben bazen sirke veya limon koymadan tursu yapıyorum fakat sarimsaksiz hic yapmadım sarimsak olmadan ilginç geldi bana yinede ellerinize sağlık sonuçta bu bağırsak sağlığı için olan birşey

 9. Merhabalar. Tarifi uyguladım. Tadı fena olmadı. Fakat bagirsaklarimi bozmama ve hatta yoğun bir diyare ile sonuçlandı. Acaba içeriğinde bulunan bu kadar yüksek miktardaki probiyotik bakteri ilk kez bagirsaklarimla buluşunca mi böyle oldu? Ayni durumu yaşayan var mi acaba?

 10. çorti yada çörti bitlis- muş yörelerinin lahana turşusudur …içine biraz nohut /kırmızı lahana acı biber havuç katılır…ekşiyince turşu olmuştur…ilk kar yağınca içine biber şalçası ve kemikli et döğme buğdayı ile pişir …o kar soğuğunda hiç üşümezsin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir